SUPER CLASİCO DERBİSİ

Admin

Administrator
Yönetici
SUPER CLASİCO DERBİSİ

Belki ilk defa duyabildiğiniz bir cümle ve sorarsanız nedir bu derbi diye? Söyliyeyim dünyanın en büyük derbisidir desem
mübalağa etmiş olmam belki.
Dünyanın en büyük derbisi olarak adlandırılan super classico derbisi yani boca juniors-river plate derbisi kavgalar, ölümler ve hatırlanmasını istemeyeceğiniz olayların sonu gelmiyor.
Sınıf mücadelesi ile özldeşletirilmesine rağmen zaman içinde bu özelliğini yitiren Superclasico, şiddetinden hiçbir şey kaybetmiyor.
İki kulüp de Buenos Aires'in yoksul bir mahallesi olan La Boca'da kuruldu.
Her ne kadar sınıfların mücadelesi olarak bilinse de iki kulüp de Buenos Aires'in yoksul bir mahallesinde kuruldu. İkisi de aynı sınıfın kulübüydü yani.
Mahalledeki iki takımın birleşmesi ile kurulan River Plate'de kendisine yer bulamayan gençler, Boca Juniors'ı kurdu.

Alfredo Scarpatti, Santiago Pedro Sana ve Esteban Baglietto isimli üç genç, River Plate kulübünde kendilerine yer olmadığını düşünerek yeni bir kulüp kurmayı düşündüler.
Sonradan kendilerine katılacak üç arkadaşları ile birlikte La Boca'daki bir bankta kulübün ismine karar verdiler.
Renklerini limana ilk gelen gemide bulunan İsveç bayrağından alan kulübün ilk başkanı ise henüz 17 yaşında olan Esteban Baglietto'ydu.
İlk renkleri açık maviyi kullanan ama bu durumdan hoşnut olmayan Boca Juniors, limana gelen ilk geminin bayrağındaki renkleri kulüp rengi yapmaya karar verdi.
İlk gelen gemi İsveç bandıralıydı. Futboldaki rekabet, 1913 yılında oynanan ilk resmi maç ile başladı. İlk galibiyet River Plate'in oldu.

River Plate'in 1935'de şehrin zengin bölgelerinden Nunez'e taşınmasıyla rekabet, sınıfsal nitelik kazandı. Yoksul Boca'nın tek temsilcisi artık gençlerdi.
1935 yılına gelindiğinde River Plate, bugün de kullandığı El Monumental'in inşaatına başladı ve merkezini Nunez'e taşıdı. Bu taşınma, kulübün Boca mahallesi ve halkı ile bağlarının kopmasına neden oldu.
Şehrin tek temsilcisi Boca Juniors oldu.
Bu taşınmadan sonra River Plate, "Milyonerler" olarak anılmaya başladı.
 
Üst